Brukarstwo grudziądz

Brukarstwo

W sektorze budownictwa da się spotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co właściwie znamionuje to motto? Nim dowiemy się czym jest brukarstwo, warto odpowiedzieć na pytanie czym jest właściwie bruk. Mianowicie bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, chodnika czy placu. Utwardzona jest ona dzięki ciasno przylegającym do siebie kamieniom lub kostkom. Znając termin bruk, można teraz z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z kategorii zaliczanych do przemysłu budowlanego, a szczególnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest w szczególności za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza przynależą w szczególności prace takie jak: demontowanie, brukowania i poprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp czy chodników. Brukarz odpowiedzialny jest także za kreowanie kostki brukowej w wyżej wymienionych miejscach. Przed przystąpieniem do planowania kostki, trzeba przygotować powierzchnię. Wypada wyrównać posadzkę, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej przedtem podbudowie składającej się z piasku a także tłucznia.
              Jednym z kluczowych towarów zbawiennych w brukarstwie jest kostka brukowa. Ma ona różny kaliber oraz obrys. Może być stworzona z takiego podłoża jak: obrobiony kamień, ceramika, beton czy też kamień polny. W wypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową lub bazaltową. Jeżeli rozchodzi się o ceramikę, użytkowana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, aby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny da się także spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny używany był mniej więcej do lat 50. Był to tani surowiec a w dodatku łatwo dostępny, aczkolwiek jego przypadkowy kształt wywoływał nierówną nawierzchnię i wyraźnie komplikowało to przykładowo jazdę autem.
              Jeśli rozchodzi się o kostki brukowe, są one na ogół wykorzystywane we dzisiejszych czasach. Robione z kompozycji betonu, robione są one metodą wibroprasowania. Taka kostka wyrabiana jest w rozmaitych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników używa się grubość 4 cm, a na nawierzchniach, na których jest znaczący ruch użytkuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.